chessmen روسیه خبر کاریکاتور

chessmen: روسیه خبر کاریکاتور

گت بلاگز عمومی 10 توصیه مهم که باید در رابطه با استفاده از یخچال در نظر داشت

یخچال منزل شما یکی از بااهمیت ترین مکان ها در منزل است! یخچال  شما نقش مهمی را در حفظ سلامت شما به عهده

10 توصیه مهم که باید در رابطه با استفاده از یخچال در نظر داشت

یخچال منزل شما یکی از بااهمیت ترین مکان ها در منزل است! یخچال  شما نقش مهمی را در حفظ سلامت شما به عهده دارد. همچنین در اثر عدم رعایت این نکات دستگاه یخچال شما در کمترین وقت آسیب دیده و از کار خواهد افتاد. در ادامه مطلب به 10 توصیه مهم در رابطه با یخچال! اشاره خواهیم کرد. با بی بی نیمز همراه باشید.

10 توصیه مهم که باید در رابطه با استفاده از یخچال در نظر داشت

 حفظ اصول بهداشت به خصوص در آشپزخانه اهمیت بسزایی در پیشگیری از امراض دارد. در این باره «یخچال» بسیار مهم است لیکن زیاد مواد غذایی در این فضا قرار دارند و وجود باکتری ها قطعاً خطرناک خواهد بود. در ادامه این مطلب را به نقل از هفته نامه سلامت می خوانیم.

بعضی از رفتارهای روزانه مانند گذاشتن غذای گرم در یخچال، استفاده از ظروف نامناسب نگهداری غذا و… شاید پیش پا افتاده و بی اهمیت به نظر برسند ولی تأثیرات منفی بر سلامت دارند. رعایت ۱۰ توصیه راحت که در ادامه همین مطلب به آن اشاره کرده ایم نه تنها به حفظ عملکرد مطلوب یخچال کمک می کند بلکه موجب سلامت مواد غذایی و پیشگیری از بروز امراض می شود.

باز و بسته شدن مکرر در یخچال

شاید چندان به نظر نیاید ولی زیاد افراد در طول روز بیش از ۱۰ بار در یخچال را باز می گذارند. این کار موجب خروج هوای سرد از یخچال می شود و موتور یخچال جهت خنک کردن مجدد هوا باید مدت بیشتری کار کند که می تواند 25 درصد زیاد از مصرف معقول یخچال در سال باشد. بنابراین تلاش کنید مواد غذایی را مرتب در یخچال بچینید و از طرفی با یک بار باز کردن در هر آنچه مورد نیاز است را بردارید.

انتخاب درجه خیلی سرد

یکی از مرسوم ترین اشتباه ها در مورد استفاده از یخچال، گزینش درجه خیلی سرد هست، به طوری که بعضی از خوراکی ها حالت منجمد پیدا می کنند. سرمای زیاد نه تنها جهت نگهداری مواد غذایی مناسب نیست، بلکه حتی می تواند با از بین بردن رطوبت، موجب فساد آن ها شود. از طرفی، این کار فشار زیادی به موتور یخچال وارد کرده و انرژی زیادی مصرف می کند. توجه کنید، عالی ترین روش این است که چند ساعت درجه یخچال را روی یک عدد بگذارید تا متوجه شوید سرمای مطلوب چقدر است.

به هم ریختگی و انبوه مواد غذایی در یخچال

قرار دادن حجم زیادی از مواد غذایی در یخچال مانع از عملکرد مطلوب آن می شود لیکن هوا جهت خروج گرما به خوبی جریان پیدا نمی کند. بهتر است نیمی از فضای یخچال پر باشد و البته مواد غذایی نیز به شکل مساوی در طبقه ها چیده شوند. یادتان باشد کشوهای یخچال نیز به رغم اینکه فضای خوبی جهت خوراکی ها به نظر می رسند و مسئله کمبود فضا را جبران می کنند، هوا به خوبی در آن ها جریان ندارد.

چیدن مواد غذایی با بسته بندی

حتی اگر بعد از خرید خیلی هم عجله دارید، چند دقیقه ای جهت باز کردن بسته بندی مواد غذایی وقت بگذارید و آن ها را نامناسب در یخچال نچینید. ضرورت این کار پیشگیری از آلوده شدن یخچال و خوراکی ها به وسیله میکروارگانیسم های موجود در کارتن ها و پوشش های پلاستیکی هست. در این صورت جریان هوای سرد به مواد غذایی نیز بهتر انجام می شود.

ذخیره طولانی مدت مواد غذایی

نگهداری مواد غذایی در یخچال باعث کندی روند رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها، کم کردن مبتلا شدن به مسمومیت های غذایی و حفظ کیفیت خوراکی ها می شود ولی علت ذخیره انواع مواد غذایی به مدت خیلی طولانی نیست. به طور مثال، فراموش نکنید که خوراکی هایی مانند ژامبون را باید بعد از باز کردن پوشش بسته بندی در ظروف مخصوص نگه داشت و به تاریخ انقضای آن توجه کرد.

نگهداری انواع خوراکی در طبقه های در یخچال

در یخچال جهت نگهداری همه مواد غذایی مناسب نیست و معمولاً جهت تخم مرغ، سس و نوشیدنی ها تعبیه شده است هست. در واقع، هوای سرد به اندازه دیگر طبقه های یخچال در این قسمت جریان ندارد و می تواند موجب فساد گوشت یا سوسیس و کالباس شود.

انجماد گوشت بعد از چند روز ماندن در یخچال

ممکن است جهت شما هم پیش آمده باشد که بعد از خرید، گوشت را در یخچال بگذارید تا در وقت مناسب بسته بندی و منجمد کنید ولی فراموش کرده باشید. این اشتباه یکی از بزرگ ترین اشتباه ها در مورد نگهداری مواد غذایی هست. خوراکی هایی مانند گوشت باید بلافاصله منجمد شوند لیکن قرار دادن آن ها به مدت ۳ تا ۴ روز در یخچال خطر رشد و تکثیر باکتری ها را زیاد کردن می دهد.

بسته نشدن کامل در

گاهی در یخچال بدون اینکه به نظر برسد، ممکن است کمی باز باشد که معمولاً به علت خراب یا کثیف بودن لاستیک در هست. این نوار مانع از خروج هوای سرد و کم کردن عملکرد کمپرسور یخچال می شود. در صورت وجود این مشکل، سرمای کافی جهت حفظ مواد غذایی وجود ندارد و هوا به مایع تبدیل می شود که به شکل قطرات آب روی سطوح متفاوت یخچال ظاهر شده است و وارد مواد غذایی بدون درپوش می شود. جهت اطمینان از بسته شدن کامل در یخچال کافی است یک برگ کاغذ را بین بدنه و در گذاشت و آن را بست. اگر کاغذ به آسانی بیرون بیاید نشان دهنده باز بودن در و ضرورت تعویض نوار است.

قرار دادن غذای گرم در یخچال

مسلماً یخچال عالی ترین فضا جهت نگهداری مواد غذایی است ولی باید از قرار دادن غذای گرم در آن پرهیز کرد لیکن در این حالت هوای موجود در این فضا به مایع تبدیل می شود که دمای یخچال را اوج می برد و به دیگر مواد غذایی آسیب می زند. همچنین ممکن است این مایعات در یخچال جاری شوند و خوراکی های بدون درپوش را آلوده کنند. توصیه می شود غذا ۱ تا ۲ ساعت در محیط آشپزخانه بماند تا خنک شده است و سپس در یخچال گذاشته شود. البته در صورت گرمای زیاد از ۳۲ درجه سانتی گراد آشپزخانه نباید بیش از 1 ساعت بیرون بماند لیکن ماندن چند ساعت غذا بیرون از یخچال زمینه رشد و تکثیر عوامل بیماری زا را شدت یافتن می کند و زمینه ساز مسمومیت های غذایی می شود.

تمیز نکردن یخچال

گرچه تمیز کردن یخچال کمی وقت گیر و پردردسر است ولی یک ضرورت جهت حفظ سلامت محسوب می شود. البته ۱ یا ۲ بار در سال کافی نیست و باید حداقل یک بار در ماه یخچال را تمیز کرد. در صورت نگهداری مکرر گوشت در یخچال نیز این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می کند. البته نظافت یخچال فقط به طبقه های آن خلاصه نمی شود و باید شبکه ها و کمپرسور پشت و سطح زیر آن را به کمک برس نرم یا جاروبرقی کاملاً تمیز کرد لیکن جمع شدن گردوخاک، تار عنکبوت و… جریان هوا را دچار مسئله می کند و مانع از عملکرد مطلوب موتور یخچال می شود. یک راهکار راحت و مؤثر جهت نظافت فضای داخل یخچال نیز شستشو با آب و صابون و سپس کشیدن اسفنج مرطوب آغشته به ۴ تا ۵ قطره آبلیمو روی سطوح متفاوت است.

منبع: بلاغ نیوز

واژه های کلیدی: مواد غذایی | استفاده | خوراکی | پیشگیری | نگهداری | یخچال | موتور | سلامت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz